Çocuğunuza okul seçerken sorulması gereken en önemli soru, çocuğunuz için nasıl bir eğitim istediğinizdir. Bütün çocuklar için doğru olan bir eğitim metodu yoktur. İdeal olanı, ailelerin kendilerine en uygun olan okulu araştırarak bulmalarıdır. Aile sadece çocuk ile belirli bir okul arasındaki uyuma bakmamalı, aynı zamanda ailenin eğitim anlayışı ve hedefleri ile okulun aileye sunabildikleri arasındaki uyuma da bakmalıdır. Anne babalar için doğru okulu bulmak, çocuk için doğru okulu bulmak kadar önemlidir. Çocuk için yapılan seçimin, aile için de doğru olması gerekir. 
 
Herkes için doğru olan okulu belirlerken gözlerinize, kulaklarınıza ve cesarete ihtiyacınız vardır. Hiçbir şey, kendi gözlem ve tecrübelerinizin önüne geçemez. Bir aileden övgü dolu yazılar alan bir okul, bir başka aile için tamamen yanlış olabilir. Sizin aileniz için ise mükemmel bir seçim olabilir. Başka anne babalarınkinden ziyade, kendi tecrübelerinize güvenin.
 
Sonuç olarak okul seçimi, kişisel bir tercih meselesidir. Bir okulu ziyaret ettiğiniz zaman kendinizi görünüş itibari ile sevgi dolu bir ortamda hissederseniz ve çocuğunuzun bu ortamda mutlu ve başarılı olabileceğini açıkça görürseniz bu okul büyük ihtimalle, kafanızı karıştıran ve güvensizlik hissi veren okullardan çok daha iyi bir seçim olacaktır.
 
Uluslararası Montessori Konseyi ve Vakfı Başkanı Tim Seldin